Основната цел на Единният център за иновации на БАН е да доведе повече научни разработки до пазара като работи с всички институти по няколко основни направления: технологичен трансфер, комерсиализация, защита на интелектуална собственост и финансиране.
С тази своя мисия центърът стана партньор на Предприемачи в науката на фондация Карол Знание. Всяка година ще бъдат награждавани проекти и млади учени с участие в програмата, за да надграждат знания, развиват умения, създават контакти и възможности за реализация на идеите и проектите си.
БАН има двама носители на наградата Предприемач в науката. Първият беше отличен в края на 2019 г. с разработка на екологична батерия магнезий-въздух. Тогавашният главен асистент в Института по Електрохимия и Енергийни Системи при БАН инж. д-р Илиян Попов създаде OXYMET® - батерия, която работи с електролит от океанска вода в присъствието на химични субстанции от биологичен произход, като добавки за подобряване на електрохимичния процес.
Тази батерия беше в основата на автоматична записваща метеостанция (AWG), която беше използвана в научните изследвания 31-ата Българска антарктическа експедиция. В научния екип участва д-р Теменужка Спасова от Института за космически изследвания и технологии на БАН, която направи измервания с електрохимичната система магнезий-въздух в полярни условия. Батерията има потенциал за работа около 4000 часа единствено с доливането на океанска вода, което в съчетание с използваните нетоксични и рециклируеми материали я прави особено подходяща за работа в защитените арктически територии.
Идеята за научната колаборация е от 2019 г., когато д-р Теменужка Спасова също участва в програмата Предприемачи в науката. На остров Ливингстън нейните измервания и изследвания бяха по проекта Дестинация Земя Антарктида (DestinE Sntarctica). Дългосрочната цел е създаване на прецизен цифров модел на Земята за наблюдение и симулации.
Вторият носител на наградата Предприемач в науката е докторантът от секция Кибер-физични системи към Института по информационни и комуникационни технологии – БАН. Неговият проект, който спечели наградата от 30 000 лв., е за рехабилитационен робот тип екзоскелет – медицинска система за възстановяване на пациенти след инсулт и тежки травми на горните крайници.
Участници в програмата Предприемачи в науката досега са били учени и изследователи от няколко института на БАН със стойностни разработки на проекти с въздействие. От Единния център за иновации са убедени, че и тази година ще бъдат представени значими проекти идеи и проекти.
Центърът е координационно звено за провеждане политиката на БАН в сферата на иновациите, патентната дейност и проектната компетентност. Екипът предоставя информация за кандидатстване по Европейските структурни фондове и Рамковата програма на ЕС Хоризонт Европа, подпомага подготовката и изпълнението на проектни предложения, осъществява делови контакти в страната и чужбина в областта на иновациите и трансфера на приложни научни изследвания, подпомага създаването на делови контакти наука – бизнес и наука – наука.
Повече за Предприемачи в науката и как да кандидатствате - тук.