Носителят на наградата Предприемач в науката инж. д-р Илиян Попов продължава работата по прототипа на метеорологична станция, в която се използва екологичната батерия Oxymet (магнезий-въздух).
В Гърция екипът извършва тестове на батерията, която захранва малък демонстрационен модел на метеорологична станция при работа със солена вода.
Измерваните параметри са температура на околната среда, атмосферно налягане, влажност на въздуха и UV индекс. Станцията е базирана на платформата Arduino и се захранва от 2 броя батерии магнезий-въздух. Времето на работа на станцията с едно зареждане е 7 часа. Използвани са две магнезиеви пластини, всяка с тегло по 1.4 гр.
През зимата тестовете ще продължат, за да оптимизираме работата на батерията при ниски температури, казва д-р Илиян Попов. „За тази цел експериментираме с нови добавки и нови екологични електролити за работа при минусови температури. Ще направим и нов прототип на метеорологична станция за по-продължителна работа“.
За първи път батерията Oxymet стана част от Автоматична записваща метеостанция (AWG), която беше използвана по време на 31-ата Българска антарктическа експедиция. В научния екип участва д-р Теменужка Спасова от Института за космически изследвания и технологии на БАН, която тества електрохимичната система магнезий-въздух в полярни условия. За изработването на батерията бяха използвани 100% нетоксични и рециклируеми материали. Тогава бяха измервани и записвани температура на околната среда, осветеност, UV лъчение, GPS координати, барометрично налягане и надморска височина. Концепцията и дизайна на станцията и на батерията са на д-р Илиян Попов и д-р Борис Широв.
Повече за тестовете на Антарктида – тук.
Повече за батерията магнезий-въздух - тук.