Националният природонаучен музей при БАН гостува на фондация Карол Знание с Изложба научна илюстрация Динозаврите отблизо на Владимир Николов.
Талантливият палеохудожник е носител на докторантската стипендия на фондация Карол Знание за 2020 година. Със средства от наградата съфинансира палеонтологичните експедиции до находището на динозаври и други къснокредни гръбначни животни край град Трън. За работата си на терен написа интересна поредица в MediaBricks, която стана основа на първата му книга „Песента на титаните: история за динозаври“. Той е автор и илюстратор на първата българска книга, разказваща от първо лице как се търсят динозаври в България. Освен снимки от експедициите и художествени реконструкции на динозаври, в книгата има детайлен терминологичен речник, а епилогът е написан лично от световноизвестния експерт по динозаврите проф. Стийв Брусати.
Книгата „Песента на титаните: история за динозаври“ ще може да се закупи с автограф по време на откриването на изложбата, а приходите от продажбата отиват в подкрепа на бъдещите палеонтологични експедиции на екипа на Националният природонаучен музей при БАН.
Изложбата Динозаврите отблизо ще бъде открита от учредителя на фондация Карол Знание Станимир Каролев. Той ще връчи сертификатите на участниците в Предприемачи в науката в компанията да впечатляващите динозаври. Тук преди три години Владимир Николов получи своето отличие като носител на докторантската стипендия на фондация Карол Знание.
Изложбата представя отпечатъци на селектирана извадка от оригинални картини от периода 2014–2023 година, някои от които ще бъдат показани за първи път. Ще видим различни художествени техники - акрилни бои, акварел, дигитална живопис и смесена техника (рисунка с молив и дигитален цвят).
Повече за Владимир Николов като палеохудожник и научен илюстратор ще разкаже Деница Пенева, научен илюстратор и съосновател на Дружеството на анималистите, флористите и научните илюстратори. Тя ще представи на откриването автора на изложбата.
Владимир Николов е редовен докторант към Национален природонаучен музей при БАН. Темата на дисертацията му е Костна хистология на фосилни гръбначни животни в България. Започнал е своите изследвания в палеохистологията още по време на магистратурата си в СУ „Св. Климент Охридски“. Те са първите за страната ни в това направление, което се радва на огромна популярност и значение в световната палеонтологична наука. Основен успех на работата му е установяването на третата находка от нептичи динозавър в България. Първата намерена от него кост е датирана на 83 млн. години. Тя е от находището от Мезозойската ера край град Трън, което може да се окаже едно от най-значимите в Европа.
Повече за книгата - тук.
Повече за стипендията - тук.
Събитието - тук.