На 25 ноември 2022 г. пред Регионалния център за съвременни изкуства Топлоцентрала в София официално беше открит първият в София планетариум.
В него ще се почувствате като в космическа капсула, казва главният конструктор на планетариума и основател на Експерименталното конструкторско бюро Фотоника инж.д-р Недислав Веселинов. Той подчртава, че конструкцията е изцяло българско изделие, изградено по авиационна технология, използвани са композитни материали, които са най-модерните в бранша. "Българското ноу-хау не е само в начина, по който изработихме купола. Масово по света те се правят надуваеми, а ние приспособихме авиационна технология в строителството на планетариуми. И смятаме да я развием, защото тя е нова, експериментална. Сами разработихме и изградихме конструкцията - високотехнологично изделие, конкурентно на европейския и на световния пазар."
Идеята за първи път беше представена от докторанта във Физическия факултет на СУ в конкурса Предприемач в науката в края на 2019 г. Недислав Веселинов инсталира няколко телескопа, доведе екипа, с който планираше да създаде своя компания, направи атрактивна презентация на няколко екрана, вдигна дрон в залата и...спечели взискателното жури.
С наградата на фондация Карол Знание от 15 000 лв. започна да изпълнява всичко, заложено в екшън плана. Проектирането и изграждането на елементите на конструкцията започна в трудните пандемични условия на 2020 г. Екипът разви и надгради визията си, спечели допълнително финансиране от различни институции, организира дарителска кампания и успя да дговори място за планетариум Андромеда.
Съоражението е с диаметър на купола 5 м, височинате е 4.6 м, капацитетът - до 15 души. На 26 ноември отвори врати за първите си посетители.
Екипът
Двама са инженер-конструкторите – инж. д-р Недислав Веселинов и инж. Янислав Мирков. Те, заедно с колегата си Явор Григоров са разработили първите два български авиационни симулатора – военния „Фотоника“ MAS G1 и гражданския „Фотоника“ СAS C172. Оперативният директор Апостол Спасов оглави екипа още като ученик. Сега е студент в първи курс на Софийския университет. Главни технолози са Петър Рушкарски, Крум Кишев и Владислав Шишкин. Те, заедно с колегата си Явор Григоров са разработили първите два български авиационни симулатора – военния „Фотоника“ MAS G1 и гражданския „Фотоника“ СAS C172. Оперативният директор Апостол Спасов оглави екипа още като ученик. Сега е студент в първи курс на Софийския университет. Главни технолози са Петър Рушкарски, Крум Кишев и Владислав Шишкин.
Вижте какво разказва за работата си носителят на наградата Предприемач в науката Недислав Веселинов: